Opublikowano

Jak być o jeden krok do przodu w projektowaniu?

Jeśli sprzedajesz produkty z własną grafiką, zaznajomienie się z obecnymi trendami powinno mieć miejsce na długo przed sprzedażą. To czego aktualnie szukają klienci, często da się przewidzieć. Będąc kilka kroków do przodu, zawsze będziesz gotowy sprostać aktualnym potrzebom klientów, gdy tylko one się pojawią. Będziesz już przygotowany. Nie jest to takie trudne.

Święta, wydarzenia, uroczystości

 

Popyt na produkty jak pocztówki czy kartki jest ściśle związany z kalendarzem. Przede wszystkim terminy świąt, wydarzeń i uroczystości. Zaczynając od tych bardziej oczywistych jak Dzień Mamy, Walentynki, Dzień Nauczyciela czy Boże Narodzenie. Wydarzenia te pojawiają się przez cały rok i znakomicie wpisują się w asortyment dostępnych produktów. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej przygotować projekty i zacząć je promować.

Nie odkryję Ameryki, jeśli zdradzę, że w kalendarzu swoje miejsce mają także takie wydarzenia jak Juwenalia, rozgrywki UEFA EURO czy regularny festiwal muzyczny, albo premiera nowego epizodu znanego serialu. Wystarczy usiąść i pomyśleć chwilę, aby odkryć, że sporo jest takich okazji.

Imprezy tematyczne i wydarzenia sportowe

 

Na końcu pozostają wydarzenia tylko dla wtajemniczonych. Ale dla chcącego nic trudnego. I tutaj jeśli nie wujek Ryszard, to wujek Google pomoże. Mamy np. Ogólnopolski Spływ Kajakowy, regionalne wydarzenia sportowe jak np. maraton w jednym z miast, zorganizowane bicie różnych rekordów, itp. Wszystko zależy od tego, na ile jesteśmy zorientowani w tym, co się dzieje dookoła nas lub w czym uczestniczą nasi znajomi. Jest okazja z nimi porozmawiać. A przy okazji może weźmiemy udział i nieźle się zabawimy.

Aktualności

 

Na końcu są de beściaki, którzy umieją reagować na spontaniczne akcje organizowane w jakimś celu lub następujące po jakimś wydarzeniu. Zdarzają się na świecie różne sytuacje o wydźwięku pozytywnym lub nie. Ludzie zawsze mieli potrzebę wyrażania myśli, czasami pośrednio, poprzez swój strój lub inne atrybuty. Tego już nie zaplanujemy, ale możemy mieć niezłą zabawę z szybkim reagowaniem na potrzebę chwili. A i tak będziemy o krok do przodu.

Trendy w projektowaniu

 

Zupełnie inaczej jest z wizytówkami. Tutaj na to co i jak projektujemy będzie miał wpływ ogólny trend we wzornictwie tego typu produktów. Niemniej jednak warto śledzić te trendy. Chyba, że zauważymy branżę, dla której jest mało projektów lub której potrzeby nie są realizowane. Ciekawym może okazać się rozpoznanie nowych zawodów potrzebujących wizytówek lub rozpoznanie nowego zastosowania wizytówek.

 

Podsumowując, warto być na bieżąco, a jeszcze lepiej umieć przewidywać. Przydaje się prywatnie, a w życiu zawodowym zwłaszcza tym, którzy sprzedają.