Opublikowano

Jak zmotywować się do rysowania

motywacja do rysowania

Niezależnie, czy dopiero uczymy się rysować, czy już w jakimś stopniu tą umiejętność posiedliśmy, jeśli z rysowaniem wiążemy przyszłość lub jest naszym źródłem utrzymania, ilość czasu jaką na nie przeznaczamy, ma duże znaczenie. Idealnie byłoby, gdybyśmy systematycznie poświęcali mu czas. Tylko jak się zmotywować do twórczej i systematycznej pracy? Ile osób, tyle metod. Ile sytuacji, tyle przyczyn braku motywacji. Warto wypracować własny model działania, dostosowany do naszych potrzeb i charakteru.

Pomysły na zachętę

 

Jednym z powodów odkładania pracy na później może być brak pomysłów. Mamy projekt do zrealizowania, ale nie wiemy jak się do niego zabrać. Podświadomie więc go unikamy, podczas gdy wystarczyłoby poszukać inspiracji. Przydatny może być artykuł Inspiracja w projektowaniu – sprawdź gdzie szukać? Z bardziej doraźnych pomysłów, możemy udać się na wystawę w lokalnej galerii sztuki lub do muzeum. Jeśli któryś artysta nas zainspiruje, możemy więcej jego dzieł wyszukać w Internecie po powrocie do domu. Zamiast polegać na galerii, możemy od razu skorzystać ze stron internetowych, które prezentują ciekawe dzieła innych autorów. Internet daje możliwość szybkiej zmiany tematyki wyszukiwanych obrazów, mamy duże możliwości eksploracji pomysłów. Przykładowe: deviantart, artstation, behance.

Impuls do nauki

 

Problem może stanowić nakłonienie się do rysowania, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki. Nie umiemy, i zanim zaczniemy, oczami wyobraźni widzimy, ile będzie kosztowało nas poprawianie. Do tego szukanie metod obsługi programu graficznego po to, by na końcu okazało się, że po kilku godzinach pracy nie zrobiliśmy nawet połowy tego co zamierzaliśmy.

W takich sytuacjach najlepiej będzie podzielić naukę na etapy i rozpisać plan na poszczególne dni. Możemy przy tym skorzystać z gotowych tutoriali, jak np. Drawing for Beginners. Jeśli planowanie nie jest naszą najlepszą stroną pomyślmy, że siadamy tylko na 5-10 minut ćwiczeń. Jak się później okaże, upłynęło nam pół godziny lub więcej. Później pojawi się już tylko satysfakcja, że nie zmarnowaliśmy czasu na coś innego. Podobno aby regularna czynność weszła w nawyk, trzeba powtarzać ją 65 razy.

Inne metody

 

Niektórym pomaga zmiana otoczenia. Rysowanie w plenerze lub kawiarence, czasami wystarczy puszczenie dobrej muzyki w tle. Warto eksperymentować, próbować, co najbardziej nam odpowiada. Może to być kilka elementów, stosowanych na zmianę. Może dobrym pomysłem będzie znalezienie partnera, z którym będziemy się motywować nawzajem, a przy okazji pomagać, wyznaczać nowe cele. Albo udział w maratonach rysowania, konkursach.

 

Każdy z nas prócz rysowania ma jeszcze wiele innych rzeczy do wykonania. One rywalizują z rysowaniem, dlatego dobrze jest wyznaczyć czas w ciągu dnia, kiedy wiesz, że nikt i nic Ci nie przerwie (polecam post Praca z domu – cztery zasady). Istnieje mnóstwo innych, uniwersalnych metod, dotyczących motywowania się w ogóle, efektywnej organizacji pracy. Ale o tym w osobnym artykule.