Opublikowano

Praca z domu – cztery zasady

Praca z domu nie jest łatwa, dowiedz sie jak ją organizować

Dla jednych marzenie, dla innych zło konieczne. Dla jednych i drugich stanowi nie lada wyzwanie. Prawdziwy test czeka na tego, kto może pracować tylko z domu. Tema zalet i wad takiej pracy omówimy w osobnym artykule. Tutaj poruszę temat sposobu jej organizowania.

Dom jest pełen rozpraszaczy. Nie rozładowana pralka, biegające dzieci, żeby nie wspomnieć o komputerze, który aż kipi od dekoncentracji. A wielu z nas musi go włączyć, aby pracować.

Wyznacz cele

 

Bez tego nie obejdzie się żadna praca. Mierzalne i osiągalne, krótko i długoterminowe. Nadają nam kierunek i sens działania, a w domu pozwalają pozostać skupionym i zmotywowanym do pracy. Rozpisz je sobie na miesiące, tygodnie, dni. Możesz je rozbić na zadania, a te przypisać do konkretnych godzin. Ma to swoje plusy. Jesteś w stanie przewidzieć z marginesem błędu, ile czasu Ci zajmie seria zadań, a jak coś Cię rozproszy, będziesz wiedzieć kosztem którego zadania.

Wyznacz miejsce do pracy

 

Nie musi być duże, nie musi być osobne. Chociaż to drugie pomaga. Zamykasz drzwi i Cię nie ma. Nie musi być też specjalnie do pracy przygotowane. Ważne, aby kojarzyło nam się z pracą, a nie z czymś innym. Aby było oświetlone, oferowało miejsce na potrzebne rzeczy i jak najmniej zakłóceń. Nie przywiązuj się jednak, jeśli pracujesz na laptopie. Dom i mieszkanie oferują możliwość zmiany miejsca pracy, np. z biurka na wygodną sofę. Tym samym pozwalają zmienić myślenie, jeśli trafiliśmy w ślepą uliczkę.

Wyznacz czas pracy

 

Zastanów się, ile czasu na pracę musisz i możesz poświęcić. Pomyśl gdzie w tym wszystkim jest rodzina. Ustal godzinę, w której kończysz pracę. W biurze, gdzie o 16.00 wszyscy się pakują i wychodzą naturalnie przychodzi nam wyłączenie komputera. Pracując z domu łatwo zatracić poczucie czasu. Nie ma wspólnych wyjść na kawę i spotkań, które chcąc nie chcąc wyznaczają rytm pracy. Dlatego wyznacz sobie czas na przerwy kilkuminutowe. Ci którzy chcą zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i pracą powinni wyznaczyć żelazną godzinę zakończenia pracy, którą mogą przekraczać tylko w uzasadnionych przypadkach. W przeciwnym razie niezdrowo zacierać się będzie granica pomiędzy działalnością zarobkową a rodziną, na niekorzyść tej drugiej. Jeśli czas pracy jest niestandardowy, uzgodnij go z pozostałymi członkami rodziny. Postaraj się przewidzieć mniej oczekiwane sytuacje. Zarezerwuj na nie czas w grafiku. Im bardziej regularny tryb pracy, tym lepiej dla Ciebie i członków rodziny.

Pamiętaj o przerwach, rodzinie i znajomych 🙂